Rok 2016 sme začali pracovne v Jaskyni na Dlhom vrchu, nachádzajúcej sa SV od Orešanskej sondy (Kuchynsko-Orešanský kras). Práce tu postupujú veľmi dobre, pretože sa ťaží predovšetkým humusovitá pôda, občas kamene. Jaskyňa bola zmapovaná a ku koncu roka dosahovala 14 metrov. N. Filipčíkova pomáhala začiatkom roka jaskyniarom zo Speleo Bratislava v jaskyniach Sedmička a Viktória. Zároveň počas roka absolvovala viacero pracovných akcií do Demänovskej a Prosieckej doliny, kde pomáhala miestnym jaskyniarom pri speleologickom výskume. Celkovo to bolo šesť pracovných akcií. V jarných mesiacoch sme sa podujali za pomoci okolitých jaskyniarskych skupín a neskôr pomocou geofyzikálnych meraní nájsť zaniknutú jaskyňu na Píle (Cajlanský kras). Podrobný článok bol publikovaný v Spravodaji SSS 2/2016. Začiatkom marca sme započali práce aj v Havranickej jaskyni (Plavecký kras), v najhlbšom mieste (cca -51 m), kde sme ťažili predovšetkým terra rossu a presintrené balvany, medzi ktorými sa z času na čas otvárajú voľnejšie dutinky. Začiatkom apríla sme pokusne otvorili jednu menšiu jaskynku v blízkosti Malej skaly. Už v minulosti nás na ňu upozornil nadšenec prírody M. Vaško. Jaskyňa je korozívneho pôvodu a má dĺžku asi 3 m. Do koncovej sienky sa dá naplaziť a postavia sa tu dvaja ľudia vedľa seba. Kopať by sa dalo do hĺbky. V polovici apríla sme uskutočnili aj jednu pracovnú akciu do Orešanskej sondy, ktorej cieľom bolo podbetónovať skruže a vytvoriť akúsi terasku, ktorá by chránila kopáčov v hĺbke pred prípadným pádom kamenia. Vynášky suchého betónu a následnej betonáže sa zúčastnilo 8 jaskyniarov.
V priebehu mesiacov máj a jún pokračovali intenzívne práce v Havarnickej jaskyni. Kope sa pomerne dobre a nehrozia žiadne závaly. Začiatkom augusta sa konal na lúke Jágerka jaskyniarsky zraz organizovaný našou skupinou. Pomôcť nám prišli jaskyniari zo Speleo Bratislava a Plaveckého Podhradia. Počas zrazu sme sa sústredili na výkopové práce v Orešanskej sonde a náteru infopanelov, ktoré spravujeme na Náučnom chodníku Majdán. V spolupráci s Lesmi SR, OZ Smolenice, Správou CHKO Malé Karpaty sme sa podujali zrevitalizovať tento náučný chodník a doplniť ho o nové zastávky a taktiež zaujímavé informácie. Finančne a materiálne prispeli Trnavský samosprávny kraj, Obec Horné Orešany, Chemolak Smolenice, Translata a Naucnetabule.sk. Slávnostné otvorenie NCH sa konalo 17.9.2016 za účasti verejnosti, ktorá v tento deň dostala zaujímavý odborný výklad ku každej zastávke náučného chodníka. V jesenných a zimných mesiacoch pokračovali práce v Havranickej jaskyni. Okrem kopania sme museli dve pracovné akcie venovať aj betónovaním závalu pred Objavnou sienkou, ktorý sa mierne dostal do pohybu. Počas novembra P. Zvonár a L. Brník uskutočnili pracovnú akciu do Trstínskej vodnej priepasti. Počas akcie bola pomerne nízka hladina vody. Na mieste sa zhodnotila možnosť vytvoriť lanový traverz nad severovýchodným jazerom a dostať tak jaskyniarov suchou cestou k miestu speleologických prác. Na konci roka stihol ešte M. Zvonár vykonať povrchový prieskum v okolí zaniknutej priepasti v sedle medzi Čelom a Zárubami. Lokalita odtápa okolitý sneh a námrazu. Raz sa do nej možno pustíme… Niet pochýb, že ide o vchod do zaniknutej priepasti, kde pracoval I. Vajsabel okolo roku 1922 so svojou partiou.
V tomto roku Speleoklub Trnava oslávil pätnáste výročie od svojho vzniku. Časť členov starne (dozrieva) spolu s ním od jeho vzniku. V porovnaní s uplynulým rokom sa aktivita vo všetkých smeroch zvýšila. Stále však chýba nová generácia mladých jaskyniarov vo veku 17 až 20 rokov. Práve tá by mohla byť určitým impulzom na otváranie nových lokalít, či postupoch v už známych jaskyniach. Aj z tohto dôvodu bol realizovaný už piaty ročník Speleoškoly v Borinskom krase, ktorú organizujeme so Speleo Bratislava a Slovenskou speleologickou spoločnosťou. V tomto roku mala rekordný počet účastníkov (22). Ako po minulé roky, sme intenzívne spolupracovali s partiou okolo Juraja Halamu, kde sme si vzájomne vypomáhali na našich lokalitách. Vďaka za spoluprácu patrí aj jaskyniarom zo Speleo Bratislava a Jaskyniarom Plavecké Podhradie.
/Alexander Lačný/