Začiatkom roka sme uskutočnili výskum v oblasti Havranej skaly (Lačniakove špáry – Spodný meander), na tejto lokalite pracujeme už niekoľko rokov, no bez väčších úspechov. Na jar nám Igor Fillo (Speleo Bratislava) ukázal neznámy jaskynný otvor nad Smolenickým zámkom, o ktorom sme nevedeli a keďže sme si mysleli, že ide o hľadanú Havranickú jaskyňu, tak sme ju tak aj pomenovali. Po pár akciách sme však zistili, že jaskyňa je od vrchu po spodok zanesená hlinou a ílom, preto sme vedeli, že nepôjde o Havranickú jaskyňu. Určite sa však na lokalitu vrátime, pretože chodbička je vymletá od vody a na konci sa nám začína rysovať menšia sienka s výzdobou. Problémom však je, že sme sa dostali na kompaktnejší sinter, ktorý je ťažko odbíjateľný. Na začiatku jesene na popud Miloša Hača sme sa ešte raz pokúsili nájsť legendárnu Havranickú jaskyňu. Pokus bol tentoraz korunovaný úspechom, keď sme dňa 18.9.2004 objavili stratenú Havranickú jaskyňu, ktorú sme hľadali dlhé roky. Jaskyňa má v súčasnosti dĺžku 67 metrov a je zakončená väčším dómom dĺžky 20 metrov a výšky 9 metrov, s peknou kvapľovou výzdobou. V budúcom roku sa pokúsime v jaskyni sondovať, pretože podľa všetkých predpokladov jaskyňa pokračuje ešte do ďalších väčších priestorov.
Koncom roka sme sa začali sústrediť na závrt nad Rybárňou, pri ktorom sa neďaleko nachádza občasná vyvieračka. Zatiaľ sme sa dostali do hĺbky 4,5 metra, kde sa nám začína otvárať chodba. Je však zanesená ílom. Keďže ide o perspektívnu lokalitu, budeme od jarných mesiacov na nej naďalej pokračovať.
Na konci roka sme v spolupráci so Správou slovenských jaskýň oplotili priepasť Veterlínska sonda, kde každoročne prichádzalo k úhynu zveri a bola nebezpečná aj pre ľudí. Hrozil do nej totiž pád počas jarných a letných mesiacov, keď bola okolo vysoká tráva.
/Alexander Lačný/